יוון
תרבות ביוון אומנות ביוון טבע ביוון בילויים ביוון

יוון>פלופוניסוס >לקוניה >מני של לקוניה

אזורים ביוון
טיסות זולות ליוון
מרכז יוון
אפירוס
פלופוניסוס
איי יוון
אתונה
מידע על יוון
לאן לטייל
אוכל ובילויים
קניות
מידע כללי
אתרי שותפים
מדריך טיולי תרמילאים
מדריך לחופשה בישראל
מדריך לחופשות יוקרה
מדריך לחופשות משפחתיות
מדריך לחופשה באירופה
מדריך לחופשות קיץ זולות
הצעות לחופשות בטן גב
מדריך חופשות סקיטלפונים חשובים
לשכת התיירות
מקורות מידע נוספים
שיחון יוונית
תעודת זהות
כספומטים
לבוש הולם
עונות מומלצות
מהו הדבר הראשון שתעשו לכשתנחתו ביוון?
איפה הטברנה הקרובה ביותר?
יאללה סנטוריני
תנו לי בחורבות, תנו לי בהריסות
תרבות תרבות תרבות

מני של לקוניה
אבנים קשות, מורדות חשופים של גבעות, מפרצים ומפרצונים שסועים בידי הים והרוח. מפעם לפעם מבצבץ כפר קטן על חוף הים. סדרה של כפרי הרים גבוה יותר, מגדלי המני ידועים היטב, עשויים אבן ונפשות ללא חת. תראו מגדל אחד ולאחר עוד אחד ועוד אחד.

מאוחר יותר משתררת דממה עמוקה לפני שתראו הישר לפניכם את איטילו (itillo). חופים נטושים המתאימים לשיטוט גלמוד. ממול ניצבות חורבות המבצר של קלפה. בהמשך, מתחת לצוק התלול שוכן הנמל הקטן של לימני (Limeni). הרחק למעלה מגיח טיאגטוס, פסגותיו מאיימות ובלתי נגישות. המקום שאותו פוקדת רוח הרפאים של האלה ארטמיס, אראופוליס (Areopolis), צוקים חדשים ואבנים לבנות. נוף קשה ומתבדל. שמו נלקח משמו של ארס (מארס), אל המלחמה, כבוד וגבורה. אומץ רוחם של המינאוטים הוא אגדי. תהילה של אבות קדמונים מהדהדת דרך הסמטאות המרוצפות של העיר ודרך המסדרונות של מגדל קאפטנאקי, בית הארחה של GNTO (משרד התיירות היווני), פירגוס דירו (Pirgos Dirou), מגדלים בכל מקום. המפורסם בין כולם הוא זה ששייך למשפחת סקלאוואונקוס. המערות של דירוס. צבעים רבים ונפלאים סטלקטיטים וסטלגמיטים יוצרים פסלים צפופים ומפותלים, יראת כבוד והשתאות.

לאחר מכן, נראה המפרץ הפעוט מזפוס (Mezapos), זרוע במגדלים חרבים. אחד מהם מתנשא גבוה מעל כולם ממקום מושבו על צוק גבוה. הטירה החרבה של המנימניה, שהעניקה את שמה לחצי-האי. אין כאן דבר פרט לאבנים, צבר דוקרני ומספר עצי זית מסוקסים.

גרולימנס (Gerolimenas) מספר בתים ומזח מצופף להתפקע בחד-תרניות. מנוחה ורגיעה בטברנה ידידותית שלווה ורוגע. בצד הצפוני נמצאים המגדלים של קיטה ונומיה.

בדרום, בין צברים קוצניים נמצא הכפר אליקה (Alika) בהמשך הכף התלול של קיפאריסוס. פעם, היה שם מקדש לפוסידון האורקול, המקדש של הלוקנים והמקדשים של דמטר ואפרודיטי. הלאה בהמשך הדרך הקטנה המובילה למרמרי ולמערת האדס, שם מתחילה הירידה לעולם התחתון של המתים. זוהי המערה של אורפיאוס, המתריס בחיפוש אחרי אוורידיקה האבודה. בהמשך נמצא כף טנארו (Cape Tenaro) עכל המגדלור העצום שלו ולאחריו פורטו קאגיו (Porto Kagio), מקום מקלט לשלווים וחסידות (עליכם לשוטט ולתור ללא הרף עם המפה כדי למצוא מקומות אלה או לחילופין לבחור בנתיב מקובל יותר, שייט סביב חצי-האי בספינה חד-תרנית).

לאחר מכן, ראש ההר הגבוה של ואתיה (Vathia) ומגדלים אפורים המצופפים עליו. מגדלי מסורת מקודשת, רובם שוחזרו והפכו להיות בתי הארחה של GNTO. מקלט שבו שולטים שקט ושלווה. ההשפעה הכרתית בולטת במני.

מניאוטים רבים לובשים את מכנסי הבגי ובנדנות הראש כמו הכרתים. כשאתם פוגשים בהם בדרך או בבתי הקפה, עם המקטורנים המעוטרים שלהם, המותניים עטופים בחגורות כבדות, גבוהים ובעלי שפמים וגבות עבותים, הם נראים כגיבורים מתוך סיפורי אגדה ויש להם גם את אותם המנהגים. הם מקבלים אתכם בברכה בבתיהם עם אותה כוס של ראקי לוהט, אותם השימורים ואותו הקפה. ההבדל היחיד בא לידי ביטוי בשיריהם וריקודיהם. הצורך בנחמה מיסורי המוות הוליד כאן צורה מיוחדת של שירה עממית, המוירולוגיה או קינה של המינאוט. אלו הן פואמות שלמות המושרות ליד הקבר. הן מזכירות את הקינות של אנדרומכה להקטור או קינתה של הקובה לילדיה האבודים כמו את שירי האבל הביזנטיים.

קוטרונס (Kotonas) הוא כפר מסורתי היושב על  אדמת אבן ובו בתי אבן, מוקף במפרץ חמים. סקואוטרי (Skoutari), קליביה (Kalivia), פאסווס (Passavas), וגיתיו (Githio) - הנמל של ספרטה. סירות קשורות לאורך המזח. חופים רחבים מאוד. בתים, חנויות, טברנות.

ממול שוכן מארתוניסי, שאיננו כבר אי. לפי המסורת זהו המקום שבו בילה פאריס את הלילה עם הלנה היפהפייה. מגדל טזנטאקיס שוכן במרכזו של האי. מצפון, על גבעה, נמצאות החורבות של האקרופוליס הקדום. בגיתיו קיים אוסף קטן של חפצים ארכאולוגיים וביזנטיים המוצגים בבניין העירייה.
 

קישורים ממומנים
מבצע השבוע !שעון מקומי
שעון ישראל
דף הבית | אודות | הצהרת פרטיות | תנאי שימוש באתר | מפת אתר | פרסם אצלנו | צור קשר
נקסטרגט אינטראקטיב - קידום אתרים Enhanced By   |   אפסייט בניית אתרים Powered By
Designed by Duck Design   |   נטריפ מידע תיירותי Info By    |    רכבות באירופה